Turystyczna miejscowość Kiten w Bułgarii jest jednym z najpiękniejszych miejsc na wybrzeżu Morza Czarnego, które oczaruje każdego gościa!

Połączenie porośniętych lasem gór Strandża i morza przyczynia się do wytworzenia specyficznej atmosfery, która panuje w kurorcie Kiten. Plaże są głównym zasobem naturalnym, który sprawił, że nastąpił bardzo dynamiczny rozwój Kiten jako ośrodka turystycznego i centrum letniego wypoczynku.

Doskonałe warunki klimatyczne w połączeniu z zamkniętymi zatokami gwarantują spokojne, a co za tym idzie stosunkowo bezpieczne morze przez większość sezonu letniego. Niskie zasolenie Morza Czarnego odróżnia go od innych akwenów morskich. Warunki te dają wspaniałe możliwości dla rozwoju turystyki letniej wzdłuż całego wybrzeża tego zbiornika, jak również aktywności- można tu uprawiać różnorodne sporty wodne, wędkarstwo czy też typowo letnie dyscypliny.

Kiten znajduje się na małym półwyspie Urdoviza, w pobliżu ujścia rzeki Kiten i na południowym końcu Zatoki Primorsko, na wybrzeżu Morza Czarnego- 5 km na południe od Primorsko, 57 km na południe od Burgas i 67 km na południe od międzynarodowego lotniska w Burgas.

Znajdują się tu dwa rozległe i szerokie zatoki – północne plaże Atliman i Karaagach są oddzielone półwyspem, na którym znajduje się centrum miasta. Południowa zatoka Urdoviza podzielona jest na dwie plaże – Południowe Kiten i Kemping Kiten.

W sezonie miejscowość tętni życiem turystów zakwaterowanych w apartamentach, pensjonatach i luksusowych hotelach. I jak już nikogo nie dziwią tanie wczasy nad morzem w Bułgarii, tak zaskakuje w Kiten niska cena w porównaniu do oferowanego standardu. Jest on niezwykle konkurencyjnym ośrodkiem dla najbrdziej popularnych turystycznych miejscowości Bułgarii.

W ośrodku znajdują się źródła mineralne, które zlokalizowane są w pobliżu obozu „Atliman”. Woda pochodzi z głębokości około 700m. Miejscem wartym zwiedzenia jest starożytna twierdza Urdoviza położona w pobliżu ośrodka.
Blisko Kiten jest Park Ropotamo, który już w 1940 roku został uznany za rezerwat przyrody, a od 1962 jest Parkiem Narodowym. Obejmuje on ujście rzeki Ropotamo i zajmuje powierzchnię 847 ha. W parku znajdują się 4 rezerwaty- Wyspa Węży, Artemisia, Arkutino i Wodne Lilie.

Naturalne otoczenie miejscowości Kiten jest niezwykle piękne i atrakcyjne. Wielu turystów wybiera Kiten z powodu czystego morza i pięknych lasów.

Park „Strandja” i rezerwat „Ropotamo” są miejscami idealnymi na wycieczki i pikniki. Istnieje wiele możliwości organizowania wycieczek z przewodnikiem i wyjazdów do okolicznych miejscowości -Primorsko, Lozenets, Carewo, Sozopol, Dunes, Nesebyr i innych. Idealne warunki dla turystyki wiejskiej są we wsiach Yasnaya Polyana i Pismenovo, usytuowanych w pobliżu Kiten. Często są także organizowane wycieczki do Stambułu.

W samym Kiten są także takie atrakcje jak jazda konna, małe miasteczko zabaw i aqua parki dla dzieci, dodatkowo można wypożyczyć rowery, riksze, motocykle, samochody osobowe. Jest spory wybór obiektów gastronomicznych, jak fast foody, bary, restauracje, a także kluby nocne- wszystko dostępne na każdą kieszeń i każdy gust. Wart zatem rozwarzyć wakacje w Kiten!