Plac Wolnica to kolejny ważny punkt na mapie Kazimierza. W czasach średniowiecza pełnił on rolę rynku, był też ważnym punktem handlowym. Miał tu również powstać uniwersytet. Tych planów nie udało się wcielić w życie, jednak o ambitnych zamiarach Kazimierza Wielkiego – założyciela miasta Kazimierza – przypomina pamiątkowa tablica.

Dziś najważniejszą budowlą jest na tym placu kazimierski ratusz.Dawna siedziba władz miejskich służy obecnie jako placówka muzealna. Można tu podziwiać ciekawe zbiory etnograficzne, wśród których znalazło się wiele ciekawych eksponatów z terenów nie tylko Polski, ale i z innych kontynentów:Ameryki, Azji oraz Afryki. Z najnowszych atrakcji znajdujących się na tym placu wyróżnia się natomiast fontanna przedstawiająca trzech grajków.

Ciekawą ofertą może też zachwycić niejeden znajdujący się w tej części miasta hotel Kraków stał się znany z takich obiektów urządzanych w wiekowych kamienicach, dzięki czemu nawet w czasie noclegów można wczuć się w historyczną atmosferę tego miasta. Dziś większość kamienic na Kazimierzu kusi stylowymi apartamentami, a największą gratką jest koszerny hotel, wktórym znalazło się miejsce na mykwę oraz restaurację serwującą koszerne dania.