Najpopularniejszymi kierunkami turystycznymi w kraju są miejscowości nadmorskie. Słońce, szum fal oraz piękne widoki robią tak duże wrażenie, że turyści z całej Polski wielokrotnie powracają do ulubionych lokalizacji.
Zainteresowanie urlopowiczów sprawia, że lokalni przedsiębiorcy mogą się rozwijać. Efektem tego postępu jest rozwój bazy noclegowej: powstawanie nowych obiektów i modernizacja tych, które lata świetności mają za sobą. Właściciele hoteli, pensjonatów i domków wychodzą na przeciw potrzebom swoich gości.
Noclegi nad morzem, wbrew opiniom, nie muszą kosztować kilkuset złotych za noc. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są pola namiotowe. Plany urlopowiczów może pokrzyżować jednak pogoda. Na szczęście wiele obiektów oferuje pokoje w nieco wyższych, ale wciąż przystępnych cenach. Korzystnym wyborem może być również zarezerwowanie domków turystycznych – cena za nocleg rozkłada się wówczas na kilka osób. Z tych wyborów korzystają najczęściej studenci oraz młode osoby pracujące.
Rodziny z dziećmi stawiają natomiast na kwatery, pensjonaty i hotele. Ten typ noclegów nad morzem jest najczęstszym wyborem turystów. Wraz ze standardem lokalizacji rośnie jednak jego cena. Kilkudniowy urlop może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Właściciele obiektów starają się zapewnić swoim gościom dodatkowe atrakcje – dostęp do prywatnej plaży, możliwość wypożyczenia sprzętów wodnych, boiska do sportów plażowych a nawet rejsy wycieczkowe. Po aktywnym dniu w przyhotelowych restauracjach można napić się drinka lub zjeść dobrą rybę a w bardziej luksusowych kurortach poddać ciało zabiegom spa.