Węgry

Urlop nad źródłem termalnym

Kiedy Węgry znajdowały się pod panowaniem tureckim, często z łaźni termalnych mogli tu korzystać wyłącznie mężczyźni. Dziś ten stan wszędzie uległ zmianie.

„Balnea salus – zdrowie jest w kąpieli“, mawiali już starożytni Rzymianie, którzy szybko odkryli lecznicze działanie panońskich wód termalnych. Kulturę kąpieli leczniczych ugruntowali Osmanowie: wiele pochodzących z XVI w. łaźni stoi tu do dzisiaj, a okazała orientalna architektura i luksus średniowiecznych budowli są imponujące. Należy przy tym wspomnieć, iż już za czasów rzymskiego panowania łaźnia stanowiła nie tylko przybytek czystości, ale także miejsce relaksu i spotkań towarzyskich. Łaźnia Rudas zbudowana została w 1550 roku przez paszę tureckiego Mustafę. Pod dziesięciometrową kopułą mieści się ośmioboczny basen. Przez wiele lat obowiązywał tu zakaz wstępu dla kobiet, który niedawno został zniesiony.

Węgierskie kąpieliska

Dawna łaźnia królewska paszy Arslana w Király pochodzi z połowy XVI wieku, a jej kopuły to prawdziwe architektoniczne arcydzieła. Także ośrodek kąpieliskowy leżący w centrum malowniczej starówki Egeru ma tureckie korzenie. Podczas gdy Budapeszt i Eger już w średniowieczu były znanymi kurortami, wiele spośród leżących na prowincji źródeł odkryto przez przypadek dopiero w połowie XVIII wieku, podczas prowadzonych tu odwiertów głębinowych.

Do największych kąpielisk należy położone na zachodzie Hévíz, a znajdujące się tam naturalne jezioro termalne jest drugim co do wielkości jeziorem tego typu na świecie.

Koniecznie zobacz … Földalatti

Földalatti to drugie (po londyńskim metrze) najstarsze metro na kontynencie europejskim. Zostało zbudowane w 1896 roku przez firmę Siemens i pierwotnie łączyło dziewięć stacji w budapesztańskiej dzielnicy Pest. Napędzana energią elektryczną, znajdująca się tuż pod ziemią kolejka jak na owe czasy była czymś niesłychanie nowoczesnym. Inne wielkie miasta, a w szczególności zamożniejszy Wiedeń, z zazdrością spoglądały na wschód. Węgry (będące wówczas częścią monarchii Austro – Węgierskiej) uzasadniały powstanie metra względami historycznymi – budapeszteńska kolejka podziemna stanowiła swoisty prezent dla miasta z okazji obchodów 1000-lecia państwa węgierskiego. Wówczas metro nazywano Milenijną Koleją Podziemną, dziś mówi się po prostu „Földalatti”.

Sztuka za darmo

24 muzeów w Budapeszcie oferuje bezpłatny wstęp turystom z obszaru Unii Europejskiej.

Turyści z krajów Unii Europejskiej – nie muszą płacić za wstęp w 24 budapesztańskich muzeach. Aby obejrzeć stałe ekspozycje wystarczy przy wejściu okazać dowód osobisty bądź paszport. Bezpłatny wstęp oferuje m.in. Galeria Narodowa, Muzeum Rzemiosła Artystycznego, Muzeum Ludwig, Muzeum Wsi w Szentendre a także parlament, który mieści aż 691 gabinetów i stanowi największy w Europie budynek obrad plenarnych. Szczegółowy wykaz muzeów oferujących bezpłatny wstęp:

– Muzeum Etnograficzne

– Muzeum Wsi w Szentendre

– Muzeum Pożarnictwa w Szentendre

– Węgierskie Muzeum Handlu i Branży Gastronomiczno- Hotelarskiej

– Muzeum Sportu i Kultury Fizycznej, Budapeszt

– Muzeum Historii Wojny, Muzeum Historii Policji i Kryminalistyki

– Muzeum Rzemiosła Artystycznego

– Urząd d.s. Dziedzictwa Kultury i Ochrony Zabytków

– Węgierskie Muzeum Architektury

– Węgierskie Muzeum Rolnictwa

– Muzeum Literatury im. Petőfi’ego

– Muzeum, Biblioteka i Archiwum Historii Medycyny im. Semmelweisa

– Węgierska Galeria Narodowa

– Węgierskie Muzeum Narodowe

– Węgierskie Muzeum Nauk Przyrodniczych

– Historia rozwoju maszyn i środków stosowanych w rolnictwie, specjalistyczne zbiory w Gödöllö

– Węgierskie Muzeum Techniki, Muzeum i Instytut Historii Teatru w Budapeszcie

– Krajowa Biblioteka i Muzeum Pedagogiki

– Węgierskie Muzeum Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, Esztergom

– Muzeum Transportu

– Węgierski Instytut Edukacji – Węgierskie Muzeum Sztuki Ludowej

– Muzeum Sztuki Współczesnej – Muzeum Ludwig

Czołowe kąpielisko Europy

Znajdująca się nad Balatonem infrastruktura jest doskonale przystosowana do potrzeb miłośników wczasów kempingowych. Idealne miejsce na wakacje w przyczepie!

Węgry to mały kraj posiadający liczne atuty. Nigdzie indziej na świecie nie ma tak wielu olimpijskich zwycięzców przypadających na jednego obywatela. A słynny Balaton plasuje się w czołówkach europejskich list wakacyjnych atrakcji. Długość wybrzeża wynosi 195 km, co czyni z Balatonu największe jezioro Europy. Jest to także najcieplejsze jezioro na kontynencie: maksymalna głębokość nie przekracza 12 metrów, a temperatura w lecie oscyluje wokół 22 – 27 stopni. Wiejące tu wiatry sprzyjają amatorom żeglarstwa i surfingu – Balaton to wymarzone miejsce dla miłośników kąpieli i sportów wodnych.

Rodzinom polecamy podróż na wschodni brzeg jeziora, gdzie znajdują się szczególnie piękne plaże i płytka woda. Bezpośrednio przy brzegu położone są liczne, doskonale wyposażone ośrodki kempingowe. Restauracje, sklepy, place zabaw dla dzieci, nowoczesne sanitariaty i prysznice, a nawet pralnie są tu na porządku dziennym. Często organizowane są małe rejsy w głąb jeziora i wycieczki wzdłuż jego brzegu.

Szczególnie interesujący jest półwysep Tihany, który wcina się w jezioro na długość 5 km. Miejsce to zamieszkałe jest od ok. 1000 lat. Krypta znajdująca się w kościele opactwa Benedyktynów pochodzi z 1055 roku. Jej akt założenia to pierwszy dokument zawierający słowa w języku węgierskim.