Wielkopolska to jeden z kilku bardziej znanych i popularnych regionów w Polsce. To także kolebka naszego państwa, wraz z jego pierwszą stolicą Gnieznem. Wskazuje na to chociażby nazwa naszego kraju, wywodząca się od plemienia Polan, którzy zamieszkiwali teren Wielkopolski przed tysiącem lat.

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięła się nazwa tego regionu? Polska po rozbiciu dzielnicowym w średniowieczu składała się w zasadzie tylko z dwóch części dzisiejszego terytorium: z Wielkopolski i Małopolski. Okolice Poznania i Gniezna utrwaliły się w świadomości społeczeństwa jako kolebka państwa. Stąd nazywano ją „Polską Starą”. Nowsza część kraju, znana była jako „Polska Nowa” (Małopolska). W średniowieczu większość ksiąg i jakichkolwiek zapisów prowadzona była przez księży i zakonników w języku łacińskim. Stąd nazwy regionów zapisywano jako Polonia Maior (Wielkopolska) i Polonia Minor (Małopolska). U progu renesansu, gdy język polski coraz śmielej wypierał z urzędów łacinę, nazwy regionów zaczęły być spisywane w naszym ojczystym języku. Zdaniem części historyków, prawdopodobnie wówczas popełniono błąd w tłumaczeniu nazw regionów, gdyż Polonia Maior i Polonia Minor przetłumaczono jako Wielkopolska i Małopolska, zamiast odpowiednio Polska Stara i Polska Nowa. Być może jeden błąd ludzki spowodował zmianę, której skutki widzimy przez wieki, aż po dzień dzisiejszy.

Wielkopolska to region niezwykle barwny i ciekawy. Wycieczkę zaczynamy w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski. Największym zabytkiem tego miasta jest niewątpliwie Katedra Gnieźnieńska wraz z Drzwiami Gnieźnieńskimi, które stanowią opowieść życia świętego Wojciecha. Katedra to zabytek wyjątkowy, w który wpleciona jest historia Polski już od samego początku istnienia naszego państwa. Przed katedrą znajduje się pomnik pierwszego króla – Bolesława Chrobrego, monarchy twardego i stanowczego, który przyczynił się do wzmocnienia państwa i samego Gniezna.
Gniezno zawiera jeszcze wiele innych zabytków, jednak czas nie zawsze pozwala zwiedzić każdy ciekawy punkt na mapie. Dlatego zmuszeni jesteśmy jechać dalej. Odwiedzić chcemy jeszcze Poznań.

Niestety dopada nas zła pogoda. Burza, grad, straszny wiatr. Udajemy się na nocleg do znanej nam szkoły w Pobiedziskach pod Poznaniem. Pobiedziska znajdują się na Szlaku Piastowskim, łączącym Poznań i Gniezno. To stare miasto, które uzyskało prawa miejskie jeszcze w średniowieczu od Przemysła I. W Pobiedziskach znajduje się kilka ciekawych zabytków, między innymi Ratusz i Rynek. Jednak dla nas główną atrakcją był „Gród Pobiedziska” – skansen, gdzie zrekonstruowano elementy średniowiecznego grodu oraz maszyn oblężniczych. Bardzo ciekawe miejsce, zarówno dla miłośników historii, jak i rodzin z dziećmi.
Prosto ze skansenu udajemy się do Poznania, gdzie planujemy zwiedzić Stare Miasto. Szczególnie interesuje nas piękny, renesansowy Ratusz. To kolejny budynek, którego historia ściśle wiąże się z historią Polski. Wizytówką Ratusza oraz całego Poznania są koziołki poznańskie, bodzące się codziennie o godzinie 12:00. Kolejną atrakcją godną uwagi, którą zwiedzamy, jest poznański Ostrów Tumski. Ostrów Tumski w Poznaniu to kolebka tego miasta. Dzięki dogodnej lokalizacji, miasto mogło się bronić, żywić i dominować nad okolicą. Obok Gniezna, Poznań znajdujący się na Ostrowie Tumskim, był ośrodkiem władzy świeckiej i kościelnej w pierwszych dziesięcioleciach istnienia państwa Polskiego. Na jego terenie znajduje się wiele zabytków, wywodzących się jeszcze ze średniowiecza. W oczy rzuca się katedra, która jest jednym z najstarszych kościołów w Polsce. W 1945 roku mocno ucierpiała w wyniku działań wojennych. Odzyskała dawną świetność dzięki żmudnej pracy konserwatorów zabytków.

W Poznaniu znajduje się jeszcze wiele innych, godnych uwagi miejsc. Oprócz zabytków, sporą popularnością wśród turystów i mieszkańców cieszą się m.in. poznańskie zoo oraz Park Wilsona wraz z Palmiarnią.
Wielkopolska to region bardzo ciekawy, bogaty w różnorodne atrakcje, zabytki i walory przyrodnicze. To kolebka naszego państwa, która zaprasza turystów z całego świata.